معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد؛ فراخوان اصلاحی مرحله دهم ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، مهدی رعنایی معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اصلاح فراخوان مرحله دهم اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و تکالیف مشمولان این مرحله بیان داشت: کلیه فعالان اقتصادی که بر اساس شرایط فراخوان ‌های مراحل اول تا نهم ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مشمول اجرای این نظام مالیاتی نشده اند، در صورت اشتغال به فعالیت های زیر با هر میزان فروش یا درآمد، مشمول مرحله دهم ثبت نام محسوب و مکلف به اجرای مقررات قانون از ابتدای دی ماه سال 1402 می ­باشند.   

* فروشندگان حیوانات اهلی بغیر از فروشندگان دام و کلیه مراکز درمانی، بیمارستان ها و کلینیک های دامپزشکی و تمامی ارائه کنندگان هرگونه خدمات به این حیوانات

* فروشندگان انواع غذا، لوازم و تجهیزات مرتبط با حیوانات اهلی موضوع بند فوق

* فروشندگان انواع ادوات و آلات موسیقی از هر نوع

* فروشندگان انواع لوازم آرایشی، تجهیزات آرایشگاهی و آرایشی، عطر و ادکلن

* ارائه دهندگان خدمات اخذ پذیرش تحصیلی و مشاوره و راهنمایی در امور تحصیلی خارجی

* ارائه دهندگان خدمات ماساژ از هر نوع

* ارائه دهندگان خدمات طرح و نقشه بهره برداری از معادن و مشاوره فنی، حفاری، آتشباری و انفجار معدن

* صاحبان آتلیه‌های عکس و فیلم

* ارائه کنندگان خدمات مربوط به برگزاری سمینار، همایش، کنفرانس، جشنواره، گردهمایی و انواع مراسم

* فروشندگان انواع عینک آفتابی و لنز‌های تماسی

* فروشندگان انواع ضایعات فلزی

* فروشندگان قهوه فرآوری شده، کاکائو،  نسکافه، پودر و خمیر حاصل از آنها

* فروشندگان انواع لوازم و تجهیزات حفاظتی از قبیل دزدگیر

رعنایی افزود: فعالان اقتصادی که واجد شرایط مراحل اول تا نهم ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده اند، حتی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله دهم ثبت نام این نظام مالیاتی، جزء مودیان مشمول مراحل قبلی ثبت نام و اجرای قانون محسوب و مکلف به اجرای مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوطه، خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی فراخوان شده قبلی که به موجب قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 به عرضه کالا و ارائه خدمات معاف اشتغال داشته اند، در صورتی که عرضه کالا یا ارائه خدمات آنها وفق مفاد قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400 مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشد، از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون (1400/10/10) به عنوان مودی نظام مالیات بر ارزش افزوده مکلف به اجرای قانون هستند.

از سوی رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد؛ تمدید تفویض اختیار بخشودگی جرایم و تقسیط بدهی مالیاتی در سال جاری

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر سید محمدهادی سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در پی درخواست‌های متعدد و در جهت تکریم مودیان مالیاتی، تمدید مهلت تفویض اختیار بخشودگی جرایم و تقسیط بدهی مالیاتی به مدیران کل امور مالیاتی سراسر کشور  را در سال جاری ابلاغ کرد.

مطابق این بخشنامه، بخشودگی 100 درصدی جرایم قابل بخشش برای اشخاص حقیقی تا سقف یک میلیارد ریال و برای اشخاص حقوقی تا سقف سه میلیارد ریال به مدیران کل امور مالیاتی تفویض اختیار شده است.

حداکثر تفویض اختیار زمان تقسیط بدهی، از تاریخ ابلاغ بدهی قطعی سال/دوره مربوط برای مالیات های مستقیم به مدت سه سال و برای مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده به مدت یک سال تعیین شده است.

 

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور

با توجه به بند (ت) تبصره (6) قانون بودجه سال 1403، علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده هر یک از دوره های سنوات 1387 لغایت 1400 صاحبان مشاغل که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر دوره اقدام ننموده و پرونده آنها نیز رسیدگی و قطعی نشده است ، پرونده مالیاتی هر یک از دوره های سنوات مذکور( 1387 لغایت 1400) و همچنین هر یک از دوره های سالهای 1401 و 1402 که به قطعیت نرسیده باشد، مشمول حکم بند مذکور بوده و با رعایت آیین نامه اجرایی این بند با اعمال ضریب برای لحاظ نمودن اعتبار مربوطه، به صورت حسابرسی سامانه ای (سیستمی) از طریق ایجاد اظهارنامه برآوردی بصورت متمرکز توسط سازمان امور مالیاتی کشور قطعی خواهد شد. بدیهی است در صورت اعتراض مودی به برگ قطعی صادره مراتب در اجرای تبصره ۱ ماده ۳۰ ایین نامه اجرایی موضوع ماده ۲۱۹ قانون مالیاتهای مستقیم و مراجع حل اختلاف قابل رسیدگی می باشد.

امکان محاسبه سیستمی و استفاده از ضریب کاهشی برای محاسبه مالیات ارزش افزوده

ه گزارش رسانه مالیاتی ایران، در اجرای بند (ت) تبصره (6) قانون بودجه سال 1403، مالیات بر ارزش افزوده صاحبان مشاغل و اصناف فاقد اظهارنامه در سالهای «‌1387 لغایت 1400» و همچنین سالهای «‌1401 و 1402» که مالیات بر ارزش افزوده آنها به قطعیت نرسیده باشد، به صورت سیستمی و با استفاده ضریب کاهشی تعیین و قطعی می شود و به موجب آن مودیان مزبور نیازی به ارائه اسناد و مدارک برای لحاظ شدن اعتبار مالیاتی تا سقف محاسبات ضریب کاهشی نخواهند داشت.

در همین راستا گفتنی است در صورت اعتراض مودیان امکان رسیدگی به اسناد و مدارک آنها در اجرای تبصره ۱ ماده ۳۰ آیین نامه موضوع ماده ۲۱۹ و یا هیات های حل اختلاف پیش بینی شده است.

 

ورود به سایتآخرین قوانین مالیاتی

خلاصه آمار سایت

 

اوقات شرعی

تقویم روز

سخنی پند آموز