فراخوان مشمولین جدید قانون مالیات بر ارزش افزوده

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه ای مشمولان مرحله دهم اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را  اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است:

به موجب ماده (۱۳) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02، از آنجایی که تا زمان راه‌اندازی کامل سامانه مودیان ترتیبات ثبت نام حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷ می‌باشد، لذا بنــا بــه اختیــارات حاصــل از مقــررات مــاده (18) قــانون مالیــات بــر ارزش افــزوده مصوب 1387/02/17،كليه فعالان اقتصادی كه براساس شرایط فراخوان‌های مراحل اول تا نهم ثبت نام و اجراي قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکنون مشمول اجراي این نظام مالیاتی نشده‌اند، در صورت اشتغال به فعاليت‌هاي زیر با هر ميزان فروش يا درآمد، مشمول مرحله دهم ثبت نام محسوب و مکلف به اجراي مقررات قانون از ابتدای دی ماه سال 1402 خواهند بود.

 1. فروشندگان حیوانات خانگی شامل سگ، گربه، ماهی و پرنده زینتی و حیوانات وحشی و کلیه مراکز درمانی، بیمارستانها و کلینیکهای دامپزشکی و تمامی ارائه دهندگان هرگونه خدمات به این حیوانات
 2. فروشندگان انواع غذا، لوازم و تجهیزات حیوانات خانگی موضوع بند (1) فوق از قبیل پت شاپ ها (فروشگاه لوازم حیوانات خانگی)
 3. فروشندگان انواع ادوات و آلات موسیقی از هر نوع
 4. فروشندگان انواع لوازم آرایشی، تجهیزات آرایشگاهی و آرایشی، عطر و ادکلن
 5. ارائه دهندگان خدمات اخذ پذیرش تحصیلی و مشاوره و راهنمایی در امور تحصیلی خارجی
 6.  ارائه دهندگان خدمات ماساژ از هر نوع
 7.  ارائه دهندگان خدمات طرح و نقشه بهره برداری از معادن و مشاوره فنی، حفاری، آتشباری و انفجار معدن
 8.  صاحبان آتلیه های عکس و فیلم
 9.  ارائه کنندگان خدمات مربوط به برگزاری سمینار، همایش، کنفرانس، جشنواره، گردهمایی و انواع مراسم
 10.  فروشندگان انواع عینک آفتابی و لنزهای تماسی
 11.  فروشندگان انواع ضایعات فلزی
 12. فروشندگان قهوه،کاکائو، نسکافه، پودر و خمير حاصل از آنها
 13.  فروشندگان انواع لوازم و تجهیزات حفاظتی از قبیل دزدگیر

گفتنی است، فعالان اقتصادي که واجد شرایط مراحل اول تا نهم ثبت نام و اجراي قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده انـد، حتـی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله دهم ثبت نام این نظام مالیاتی، جزء مؤدیان مشمول مراحل قبلی ثبت نام و اجراي قانون محسوب و مکلف به اجراي مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوط، خواهند بود.

لازم به ذکر است، فعالان اقتصادی فراخوان شده قبلی، که به موجب قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 به عرضه کالا و ارائه خدمات معاف اشتغال داشته اند، در صورتیکه عرضه کالا یا ارائه خدمات آنها وفق مفاد قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02، مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشد، از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون (1400/10/13) به عنوان مودی نظام مالیات بر ارزش افزوده مکلف به اجرای قانون می باشند.

سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: اطلاعیه شماره 12- امکان استعلام و دریافت فایل تناظر شناسه کالا/خدمت عمومی و اختصاصی با شناسه GTIN

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه ای، امکان استعلام و دریافت فایل تناظر شناسه کالا/ خدمت عمومی و اختصاصی با شناسه GTIN از طریق سامانه استعلام شناسه عمومی و اختصاصی را اعلام کرد. متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

 با عنایت به لایحه تسهیل تکالیف مودیان در اجرای قانون پایانه­های فروشگاهی و سامانه مودیان که در جلسه مورخ 1402/04/26 به تصویب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رسیده و ادامه روند و ابلاغ آن منوط به تایید شورای نگهبان می ‏باشد و نظر به ضرورت درج شناسه کالا/خدمات در صدور صورتحساب الکترونیکی، در صورت تمایل مودیان محترم مالیاتی به استفاده از شناسه ­های GTIN، امکان استعلام و دریافت فایل تناظر شناسه کالا/خدمت عمومی و اختصاصی با شناسه GTIN از طریق سامانه استعلام شناسه عمومی و اختصاصی به آدرس portal.gs1-ir.org/home/services   فراهم شده است.

از سوی رییس‌ کل سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد؛ کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده برخی اقلام کالاهای اساسی به یک درصد

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، در بخشنامه ابلاغی رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خطاب به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور تصریح شده است: پیرو بخشنامه شماره 200/1402/2 مورخ 1402/01/10 با موضوع ارسال احکام قانون بودجه سال 1402 کل کشور، به پیوست «قانون الحاق یک بند به عنوان بند «ظ» به تبصره (6) قانون بودجه سال 1402 کل کشور»، برای اطلاع و اجرا ارسال می شود.

براساس بند «ظ» تبصره (6) قانون بودجه سال 1402 کل کشور، در سال 1402 وردات داروهای ضروری و تجهیزات مصرفی پزشکی که فاقد مشابه تولید داخل باشند، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف بوده و نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای واردات گندم، برنج، دانه های روغنی، انواع روغن خام، حبوبات (شامل، عدس، نخود، لوبیا و ماش)، قند، شکر،گوشت مرغ، گوشت قرمز، چای و همچنین قند و شکر تولید داخل به یک درصد تقلیل می یابد.

از سوی رئیس کل سازمان امور مالیاتی صورت گرفت؛ رفع ابهام پیرامون اخذ مالیات از واردکنندگان کالاهای معاف در مناطق آزاد

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر سید محمد هادی سبحانیان خطاب به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور تصریح کرده است: با عنایت به سوالات و ابهامات مطروحه در خصوص اجرای مقررات تبصره (3) ماده (17) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02 در ارتباط با ورود کالاهای موضوع بند (الف) ماده (9) قانون مزبور از مناطق آزاد تجاری- صنعتی به سرزمین اصلی و با توجه به مفاد صورتجلسه شماره 201-1 مورخ 1402/03/10 شورای عالی مالیاتی به اطلاع می رساند؛

وفق مفاد تبصره (1) بند (الف) ماده (9) قانون مالیات بر ارزش افزوده واردات کالاهای موضوع بند مذکور مورد حکم قرار گرفته است. از طرفی به موجب بند (ب) ماده (1) قانون یادشده، واردات عبارت است از ورود کالا یا خدمت از خارج از کشور به قلمرو گمرکی کشور یا مناطق آزاد تجاری- صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی. لذا با عنایت به تعریف واردات، اخذ مالیات از واردکنندگان کالاهای معاف موضوع بند (الف) ماده (9) قانون مزبور در مناطق آزاد تجاری- صنعتی به سرزمین اصلی در اجرای مفاد تبصره (3) ماده (17) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02 فاقد موضوعیت خواهد بود.

ورود به سایتآخرین قوانین مالیاتی

خلاصه آمار سایت

 

اوقات شرعی

تقویم روز

سخنی پند آموز